Pers

Aziatische olifantenstier Upali is de nieuwe hofmaker voor de kudde in ZOO Planckendael

ZOO Planckendael verwelkomt een nieuwe olifantenstier in de olifantentempel. Upali is een ervaren kweekstier van bijna 31 jaar uit Frankrijk. Op aanraden van de stamboekhouder neemt hij de fakkel over van stier Kanvar, die zijn kweekrol tot nu toe niet heeft kunnen vervullen. Om de vruchtbaarheid van de dames niet te verliezen, werden er knopen doorgehakt en een nieuwe man in huis gehaald. Stier Kanvar verlaat op termijn het park en bewezen kweekstier Upali mag Kai-Mook en May Tagu het hof maken.

Het is vijf voor twaalf voor de olifantendames van ZOO Planckendael. Een te lange periode zonder zwangerschap vergroot immers het risico op het verlies van vruchtbaarheid. Zo zouden vrouwtjes Kai-Mook en May Tagu hun belangrijke moederrol verliezen.

Ervaren stier

Nieuwe olifantenstier Upali is met zijn bijna 31 jaar in de fleur van zijn leven. Olifanten worden immers gemiddeld 50 tot 60 jaar oud. Hij heeft kleine slagtanden, weegt 5,6 ton en is wat plomper van postuur. Upali heeft in het kweekprogramma al verschillende dierentuinen bezocht en bracht er al 14 jonge olifanten voort.

Op advies van de stamboekhouder zal Upali’s focus in ZOO Planckendael in eerste instantie op de vrouwen Kai-Mook en May Tagu liggen. Bij hen is de noodzaak tot zwangerschap het grootst, zowel voor hun vruchtbare toekomst als voor de hun genetische bloedlijn.

Upali mocht eerst rustig het buitenperk van de olifantentempel verkennen. Kort daarna kreeg hij gezelschap van de vrouwen. En het klikte meteen. De eerste kennismaking verliep opvallend vlot. De mannen hebben in ZOO Planckendael een apart binnen- en buitenverblijf. Net als in de natuur zoeken de mannen de vrouwen op tijdens hun vruchtbare periode, maar afhankelijk van het karakter van de stier kan hij voor langere periode met de kudde samenleven. Upali lijkt zich alvast goed te voelen in zijn nieuwe omgeving én in het gezelschap van de dames.

Buurjongen

Huidige stier Kanvar (17 jaar) tracht al acht jaar lang vruchteloos de vrouwtjes zwanger te maken. “De jonge stier miste mentale groei en werd niet serieus genomen door de volwassen vrouwen waardoor hij geen kans tot paren kreeg en het imago van ‘buurjongen’ kreeg,” vertelt Sander Hofman, manager dierenzorg van ZOO Planckendael.

In de groep van ZOO Planckendael is zijn verhaal voorlopig uitverteld, maar zijn genetisch materiaal is te belangrijk om verloren te laten gaan. Hij is zo uniek dat hij moet paren. Hij mag dus later dit jaar een mooi vervolg aan zijn stamboom breien in Duitsland waar hij zijn kweekpositie hopelijk beter kan claimen als nieuwkomer.

Aandacht en steun voor de Aziatische olifant

Naast het kweekprogramma staat ZOO Planckendael vooraan op de bres om een vaccin te vinden tegen olifantenherpes. Voor jonge olifanten tussen de twee en negen jaar oud, die met het herpesvirus besmet raken, is de kans groot dat ze eraan sterven. Zo ook olifantje Qiyo in ZOO Planckendael. Voor hun toekomst en die van hun soortgenoten ondersteunt ZOO Planckendael de Universiteit Utrecht in de zoektocht naar een duurzaam vaccin. Zo hopen we jonge olifantjes te kunnen beschermen. De kudde in ZOO Planckendael heeft op dit moment een natuurlijke, redelijke bescherming opgebouwd.

Ook in hun habitat werkte ZOO Planckendael mee aan de aanleg van olifantencorridors in Kerala (India). De verzamelde fondsen naar aanleiding bij de geboorte van Kai-Mook in 2009 gingen naar de aanleg van corridors of bosbruggen, om afgesloten leefgebieden van de olifanten weer met elkaar te verbinden en om de conflicten met mensen te vermijden. ZOO Planckendael combineert natuurbehoud, wetenschappelijk onderzoek, kweekprogramma’s en dierenzorg.